fot. z arch. Muzeum Emigracji
fot. z arch. Muzeum Emigracji
Miasto Gdynia Miasto Gdynia
731
BLOG

Zbieramy pamiątki związane z emigracją

Miasto Gdynia Miasto Gdynia Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

"Moja matka, Helena Niedenthal, z domu Łyżwańska, zmarła w Londynie w 2001 roku. Po Jej śmierci pod schodami naszego rodzinnego domu znalazłem starą, tekturową walizeczkę. Na niepozornym, przyklejonym do wieczka papierku Mama napisała, że właśnie z tą walizką wyjechała z Polski we wrześniu 1939 roku" - tak rozpoczyna się opowieść, którą Chris Niedenthal dołączył do przedmiotów przekazanych Muzeum Emigracji w Gdyni. 

Helena Łyżwańska była stenografistką w Polskiej Agencji Fotograficznej. 17 września 1938 roku przekroczyła rumuńską granicę, a następnie przez Francję dostała się do Londynu. Tam też po wojnie poznała Jana Niedenthala. Do Polski wróciła – tylko na wakacje – dopiero w 1963 roku. Chris Niedenthal przekazał Muzeum Emigracji walizkę swojej matki, legitymację PAT, a także paszporty obojga rodziców.

Chris Niedenthal od dziesięcioleci portretuje w obiektywie aparatu najistotniejsze momenty polskiej historii. W prywatne dzieje jego rodziny wpisało się emigracyjne doświadczenie wyjazdu – jego matki, razem z wycofującymi się do Rumunii we wrześniu 1939 roku polskimi władzami.

Ludzkie historie i rodzinne opowieści – to one zapisane są w rzeczach, które towarzyszyły Polakom podczas wyjazdów z kraju, a potem w nowym życiu, już za granicą. Muzeum Emigracji w Gdyni od trzech lat prowadzi akcję zbierania emigracyjnych pamiątek. Od kwietnia tego roku akcja ma nazwę „Rzecz z historią". 

- To naturalne rozwinięcie wcześniejszych działań – tym razem ze szczególnym naciskiem na przedmioty mające głęboki i osobisty związek z historiami ludzi – mówi Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni. - Zachęcamy do włączenia się we wspólne dokumentowanie i opowiadanie o losach Polaków na wszystkich kontynentach. Czekamy na listy, zdjęcia, przedmioty osobiste związane z emigracją lub życiem za granicą.

Wyjątkowe przedmioty podarowane przez słynnego fotografa to tylko kilka z ponad 4 tys. przedmiotów pozyskanych do tej pory przez Muzeum Emigracji. Są wśród nich przedmioty pochodzące z polskich transatlantyków, m. in. „Batory", jak i dokumentujące pokazujące fenomen Gdyni oraz Dworca Morskiego. Są przedmioty związane z podróżami – lądowymi, morskimi, lotniczymi, jak i wielowiekową obecnością Polaków na całym świecie. Pochodzą z Francji, Stanów Zjednoczonych, Australii czy Zimbabwe.

www.muzeumemigracji.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura